Jacob Sobota logo
Jak wybrać agencję interaktywną do wykonania strony internetowej?Napisane przez Jacob Sobota w dniu

Jak wybrać agencję interaktywną do wykonania strony internetowej?


W dzisiejszych czasach prowadząc biznes stacjonarnie ciężko budować relacje z Klientami oraz wizerunek bez nowoczesnej strony internetowej, która odpowiada na pytania Klientów i realizuje cele firmy. Obszarem łączącym firmę z Klientem są punkty styku Klienta z marką i jednym z nich jest właśnie strona internetowa. Każdego dnia na stronę internetową docierają użytkownicy, którzy wpisując określone hasła w wyszukiwarkę poszukują informacji, produktów czy usług. Znając założenia tworzenia stron internetowych oraz intencje jakie kierują użytkownikiem który je wpisuje możemy dopasować odpowiednie podstrony do odpowiednich fraz kluczowych wg. tematyczności

Czy agencja interaktywna wykona dobrze SEO ?

Czym jest SEO ?

Optymalizacja strony internetowej czyli cały zestaw zestawu prac powodujący że Twoja strona internetowa zyska w Google w postaci lepszych pozycji w wynikach wyszukiwania.

SEO dzielimy na techniczne czyli to które wdrażane jest na stronie tj: optymalizacja treści, zdjęć, znaczników alt, meta tagów, ustawienie linkowania wewnętrznego, wersji kanonicznej, przekierowań https i http na jedną wersję strony, poprawna struktura dokumentu html oraz nagłówków h1-h3.

Audyt SEO

W przypadku stron internetowych które są już wykonane, wymagają przebudowy lub wykonania na nowo, przed pracami nad nową stroną warto wykonać jej backup oraz zlecić audyt SEO który:

  • podpowie co warto uwzględnić na nowej stronie,
  • da wskazówki względem budowy strony która będzie poprawnie indeksowana,
  • pokaże możliwości zdobycia ruchu poprzez analizę konkurencji,

Zobacz czy zlecić audyt SEO i jakie są ceny oraz dlaczego nie warto używać tylko darmowych programów online

Czy agencja internetowa zadba o optymalizację mojej strony ?

Cóż tutaj może być niestety nie lada problem gdyż zwykle agencje internetowe zatrudniają grafików, projektantów UX, analityków czy marketingowców, jednak dobry specjalista SEO to rzadkość.

Zwykle strony internetowe tworzone są wg utartych schematów oraz modułów z których następnie realizowany jest projekt. Mało która agencja interaktywna wychodzi z założenia że budując widoczność w wyszukiwarce należy wyjść od analiz fraz kluczowych, konkurencji, sprawdzić wyniki wyszukiwania dla różnych fraz lub po prostu skorzystać z dostępnych narzędzi jak senuto.com czy google keyword planner.

Architektura strony, a SEO

Budowa struktury strony oraz ścieżki podróży użytkownika to jedno, ale struktura oferty, usług w przypadku większej strony to wyzwanie które źle wykonane przysporzy problemów w postaci duplikacji contentu, duplikacji treści i jej kanibalizacji na podstronach.

W przypadku stron internetowych warto zapoznać się z pełnym procesem tworzenia stron internetowych, który doskonale pokazuje w jaki sposób należy podejść do realizacji strony w odpowiednio następujących po sobie etapach

Raz wykonana i wdrożona struktura strony jest trudna do zmiany

W przypadku braku przemyślenia kategorii, struktury menu głównego i oferty zmiany po wdrożeniu strony to dodatkowy koszt pracy programistów ale także czas i straty, które odniesiemy w przypadku zmiany już zaindeksowanych adresów URL w Google. Procedura zmiany jest o tyle trudna że wymaga po pierwsze przygotowania nowej struktury pod konkretne zapytania Google, budowę jej na nowo pod silosy tematyczne oraz proces przeindeksowania struktury w Google. A musisz wiedzieć że Google nie działa z automatu. Im więcej linków i podstron do zmiany tym więcej musi upłynąć czasu nim zmiany zostaną wdrożone do wyników wyszukiwania (SERP).

Przekierowania 301 lekarstwo na poprawę struktury strony internetowej

Można by powiedzieć że wystarczy po zmianie struktury przygotować listę adresów URL do zmiany i ustawić przekierowania. Jest to oczywiście prawda jednak cały proces trwa i samo przekierowanie 301 nie przenosi też całej mocy z adresu A na adres B stąd na całym procesie zmiany jesteśmy stratni w postaci osłabienia mocy SEO witryny. Do tego na pewno pojawią się zawirowania w postaci zmian / spadku pozycji, a te mogą ale nie muszą koniecznie wrócić na swoje dawne pozycje.

Proces pozycjonowania strony

Każda strona która jest dobrze przygotowana od strony technicznej przy współpracy z osobą od SEO posiada już bardzo dobre podstawy by na start odniosła sukces przynajmniej w mało konkurencyjnych frazach. Zakładając że posiadamy domenę z dobrą historią, prowadzoną bez spamowania linkami i treściami to na takiej stronie optymalizacją SEO i zadbaniem o techniczne aspekty jesteśmy w stanie zrobić bardzo dużo. Linki i budowa zaplecz zostawmy w tym momencie na koniec gdyż strona przygotowana zgodnie z wytycznymi, uwzględniająca wymagania algorytmu Google Web Vitals oraz posiadająca dobry performance i page speed to już więcej niż połowa sukcesu. Oczywiście nie możemy zapomnieć o wersji responsywnej która musi być dopracowana i szybka. Obecnie bowiem SEO łączy się mocno z UX tworząc nowe pojęcie SXO gdyż pozytywne doświadczenia użytkownika wpływają na pozycje i SEO i odwrotnie, dobre SEO to dobra użyteczność strony internetowej.

Artykuł przygotowany przy współpracy z agencją interaktywną Hauerpower Kraków


Powrót do listy artykułów